Lineal

Blog

Pár tipov ako zvládnuť Vianoce s programom metabolic balance a neprejedať sa

Aj keď to znie akokoľvek „pritiahnuté za vlasy“ jedlo nám dáva pocit istoty a patrí medzi základné ľudské potreby. Preto sa častokrát veľmi ťažko vzdávame našich vytvorených chutí a nevhodných návykov..
Tak ako odolať pokušeniam a jedlám, ktoré tak milujeme? Odpoveď je jednoduchá a možnosti je viac, všetko závisí od Vás - od toho aký máte cieľ a očakávania...Veď metabolic balance® nie je iba o odriekaní, ale o sústredení sa na to podstatné.
Tipy ako to celé zvládnuť:

Uvádzam príklad:

Raňajky: 200 ml sójového mlieka s 50 g. ovsenými vločkami, s ovocím

Obed: 80 g. Tofu so 145 g. zeleniny bez chleba

Večera:

Prvé jedlo: 155 g. kyslej kapusty s lesnými hubami - tie sú zelenina /pripravíte si z toho Vianočnú kapustnicu/ poprípade s klobásou ak je to Vašim zvykom – jeden prehrešok zvládneme.

Druhé jedlo: 135 g. ryby na prírodno so zemiakovým šalátom /gramáž zemiakov do

max. 120 g./, prosím rozhodnite sa pre zdravšiu verziu

napr: https://dobruchut.azet.sk/recept/14273/zemiakovy-salat-s-cibulou/ a bez chleba/

 Tip: zemiaky varte v šupke, majú nižší glykemický index. Ak ich k tomu budete variť tak, že ich vložíte so šupkou do vriacej vody, tak si zachovajú vyššie množstvo vitamínu C !

Pri ostatných jedlách /raňajky a obed / dodržiavajte v ten deň všetko na 100% a vzdajte sa chleba. Pravidlá programu metabolic blance sú alfa a omega tie dodržiavame na 200% či sú alebo nie sú sviatky, hlavne keď ste ešte v programe a redukujete.

 • Ak bude na výber iba jedna ryba, predsa len vyprážaná tak nemusíte za každú cenu zjesť aj cestičko...vyberte si rybu z cestička zjedzte len rybku a cesto nechajte na tanieri.
 • Ako zákusok si dajte ovocie, pri alkohole uprednostnite suché víno a rieďte si ho vodou, aj pitie alkoholu začnite bielkovinou a nepite na lačno /vždy majte pri sebe „železnú rezervu“ bielkovín vo forme mandlí alebo syra a ňou začnite každé jedlo/.
 • Pamätajte, že nemusíte zjesť úplne všetko čo na tanieri máte...nie je to nutné a za každú cenu...aj keď budete na návšteve vyberte si z taniera to čo môžete /bielkovinu a zeleninu/ a zemiačky či hranolky proste nejedzte ...radšej si pridajte z bielkoviny a zo zeleniny ak by toho bolo málo.
 • Ak poznáte svojho hostiteľa /a pochopí to/ navrhnite mu, že si jedlo prinesiete so sebou – ale jeho jedlo sa aj tak nebude extra líšiť od Vášho, rybu a zeleninu vždy môžete!
 • Ak nechcete nikomu nič hovoriť, že nejete preto lebo ste na MB programe tak „kamuflujte“ a nebudete musieť nič vysvetľovať. Jedzte pomaly, jedlo si s pôžitkom vychutnávajte a nik si ani nevšimne, že jete možno menej ako oni, že si jedlá nenápadne vyberáte. Vyhnete sa tak zbytočným otázkam a „kázaniu“ typu veď Vianoce sú len raz..  a prečo to robíš a pod.
 • Mne pomohla odpoveď „ že sa dnes necítim úplne fit“, alebo „práve na toto jedlo, ktoré mám som sa veľmi tešila“ ... „ že možno neskôr, som plná“ a podobne. A vždy som na tanieri niečo mala, kúsok jedla, tak mi nik nemal potrebu tanier dopĺňať.
 • A ak by ste sa aj tak nevyhli poznámkam „prečo sa neponúkneš.., prečo neješ to alebo tamto“...tak jednoducho použite výhovorku... na odpoveď „zo zdravotných dôvodov si ten majonézový šalát radšej nedám“ príjme to okolie lepšie ako keď im poviete, že chudnete....a Vám hromženie a podpichovačné reči /niekedy aj od blízkych/ nebudú zbytočne uberať na energii.
 • Moje odpovede sú na túto tému vždy stručné, krátke a zdvorilé ...tému zbytočne nerozvádzam a zmením ju..
 • Pravidlo 1. vždy odhadnite pýtajúceho sa a tak mu aj odpovedzte...občas nemá zmysel vysvetľovať..,radšej maskujte a zmeňte tému. Lebo čím viac budete upozorňovať na seba a hovoriť „že jete výlučne zdravo a toto si v žiadnom prípade nemôžete dať“, určite budete priťahovať pozornosť a argumentácii a „múdrym rečiam“ sa nevyhnete. Nestojí to za to, viem to z vlastnej skúsenosti.
 • Silvester  väčšinou na takýchto akciách je ponuka jedál a osláv nesúca sa v duchu „švédskych stolov“ a ak to bude aj Váš prípad máte vyhraté...bielkovina, zelenina a ovocie to vždy istí.
 • Ak nebude možnosť výberu a bude len „ťažké jedlo“, tak nevadí...vykompenzujete ho pitím veľkého množstva vody a vynechaním pečiva....raz za čas sa určite nič nestane......bude to v rámci „favourite food“
 • Ak ste v programe dlhšie ako 60 dní a program dodržiavate tak sa s občasnými neresťami v jedle telo vysporiada....len nestraťte ostražitosť a vedomú kontrolu, lebo ľahko sa dá skĺznuť k starým návykom a to by bola škoda, zahodiť všetko čo ste doteraz s programom dosiahli.
Pamätajte chudnutie začína v hlave, je to len a len na Vás a len a len na Vašich
očakávaniach a Vašom nastavení.
Doprajte sebe a svojmu telu len to najlepšie skrz zdravých a vyvážených potravín – to je ten
najkrajší darček, ktorý si môžete venovať.