Lineal

Blog

VIETE AKO SI VYBRAŤ OPAĽOVACÍ KRÉM?

Na leto sa najviac tešíme kvôli dovolenkám, ktoré väčšina z nás trávi buď pri mori, na kúpaliskách alebo na horách. Kdekoľvek to je, slnku sa viac či menej nevyhneme a preto by sme nemali zabúdať na ochranu pred slnečným žiarením. Vieme, ale aký opaľovací prostriedok zvoliť? Na základe čoho sa rozhodnúť? Tu je zopár informácii.

Opaľovacie krémy tvoria špecifickú kategóriu kozmetických produktov, ktoré musia preukázať účinok pri zachytávaní UV žiarenia. Miera schopnosti zachytiť a pohltiť UV žiarenie je vyjadrená faktorom SPF (SUN PROTECTION FACTOR). SPF označuje stupeň ochrany pred UV žiarením po nanesení opaľovacieho krému vo vrstve a hrúbke cca 2 mg/cm2. To sa rovná asi 6 čajovým lyžičkám prípravku na telo priemernej osoby. Nanášaním menšieho množstva sa ochrana znižuje. Krém je potrebné nanášať najneskôr cca 15 minút pred vlastným opaľovaním. 

Číslom faktora označujeme o koľkokrát môžeme byť na slnku dlhšie ako v prípade keď krém nepoužijeme (neplatí to bez výhrad, je to ovplyvnené typom kože, dennou dobou, ročným obdobím, momentálnou intenzitou slnečného žiarenia). Existujú tieto typy UV FILTROV, ktoré nás chránia pred slnečným žiarením/spálením:

  1. CHEMICKÉ – ide spravidla o organické molekuly, ktoré pohlcujú UV žiarenie a odoberajú mu časť energie a tým predlžujú jeho vlnovú dĺžku. Chemické filtre v kozmetike stále prevládajú. Najzávažnejším problémom niektorých chemických filtrov je ich vyšší toxický potenciál.
  2. FYZIKÁLNE – dnes sa im dáva jednoznačne prednosť. Ide o anorganické látky, tzv.“minerálne filtre“, ktoré odrážajú UV žiarenie podobne ako zrkadlo. Ich nevýhodou je, že po natretí zanechávajú na pokožke biely film (najčastejšie nachádzajúc sa u oxidu zinku alebo titania dioxide), ktorý sa dá zmierniť u zmienených minerálov znížením ich veľkosti molekúl. Bohužiaľ pri menších molekulách dochádza k jednoduchšiemu prieniku minerálov do kože. Navyše nie je jasná ich toxicita pri prieniku molekúl do pokožky ako je aj nejasný spôsob vylučovania z tela.
  3. HYBRIDNÉ – jedná sa o chemické UV filtre, ktoré sa správajú ako fyzikálne. T.j. namiesto pohlcovania odrážajú fotóny UV žiarenia. Hybridné filtre sú bezpečnejšie a preukazujú dobrú fotostabilitu. Momentálne sa považujú za najlepšie.

RADA NA ZÁVER:
Po okúpaní sa vo vode sa takmer celá časť opaľovacieho prípravku z tela zmyje. Preto je dobré po okúpaní obnoviť vrstvu takéhoto prostriedku bez ohľadu na tvrdenie o nezmývateľnosti ochranného prípravku. Rozlišujeme emulzie o/ v a v/o. Pri používaní emulzií o/v (spojiteľné s vodou) dôjde prakticky k úplnemu zmytiu ochranného prostriedku, emulzie v/o (nespojiteľné s vodou ) sa zmývajú menej.  Z uvedeného dôvodu sú emulzie v/o vhodnejšie na ochranu. Pri týchto prostriedkoch postačí po kúpeli spravidla naniesť 50% pôvodne aplikovaného krému. 

V našom centre máme v ponuke rôzne opaľovacie prípravky, ktoré si viete u nás objednať. V prípade záujmu a viac info kontaktujte recepciu. Krásne plné slnenia leto želáme :D