Lineal

Blog

AK AJ VÁS TRÁPIA PIGMENTOVÉ ŠKVRNY? TAK POZOR, TOTO JE ČLÁNOK PRE VÁS 

Milé dámy, viem že nejednu z nás trápia pigmentové škvrny. 

Ak ste si ich stihli počas zimných mesiacoch odstrániť alebo aspoň zosvetliť, určite nezanedbajte používanie krému s vysokým UV filtrom. Pomôže Vám preventívne v boji proti škvrnám a zároveň Vás pred nimi ochráni. Určite nečakajte až do jari a krém si zadovážte ČO NAJSKOR. 

Pýtate sa či existujú krémy, ktoré ochránia pokožku pred pigmentovými škvrnami?
Pravdu povediac najväčšiu istotu máte ak nebudete na slnko vychádzať vôbec, ale je mi jasné, že každá z nás skôr zariskuje novú škvrnku ako sa zatvorí doma a presedí leto na gauči. PLATÍ však, že by ste mali používať faktor 50 a to CELOROČNE. Aj keď dôvod nadprodukcie melanínu nie je celkom jasný. Predpokladá sa, že v tom budú gény. Ale aj lieky ako napríklad antikoncepcia. Ak veľmi trpíte pigmentovými fľakmi na tvári, skúste to u lekára (alebo odborníka), ktorý vás ošetrí a poradí Vám ako na to.

AKE SÚ MOŽNOSTI LIEČBY ?
Tak len na pripomenutie hlavnou podmienkou úspešnej liečby pigmentových škvŕn je obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu a samozrejmosťou musí byť ochrana pred UV žiarením.

 1. KRÉMY na odstránenie pigmentových škvŕn
  Ak sa pigment uloží v povrchových vrstvách koža, môžu pomôcť krémy na bielenie pokožky. Krém by ste mali aplikovať 3 – 6 mesiacov, kým pigmentové škvrny nezblednú. Ak sa však objavujete často na slnku, riskujete, že škvrny sa rýchlo objavia opäť. V prípade aplikácií krému počas leta, sa efekt nemusí dostaviť vôbec. Ideálne je začať s liečbou počas jesene alebo v zime.
 2. LASEROVÉ ODSTRÁNENIE pigmentových škvŕn
  Laserové ošetrenia na odstránenie pigmentových škvŕn sa vykonávajú na špecializovaných pracoviskách. Laserový lúč obrovskou energiou zasiahne pigment, ktorý sa následne roztriešti na mikroskopické čiastočky. Tieto čiastočky sú postupne z tela odplavované. Je nutné počítať s viacerými sedeniami, podľa povahy pigmentácie. Laserové odstránenie pigmentových škvŕn sa nerobí na opálenej koži, pretože by mohlo dôjsť ku spáleniu.
 3. IPL na pigmentové škvrny
  IPL alebo intenzívne pulzné svetlo patrí medzi moderné metódy. Intenzívny svetelný impulz sa absorbuje v koži obsahujúcej pigment a vďaka tepelnej energii dôjde k zničeniu pigmentovej škvrny. IPL pôsobí najlepšie v horných vrstvách kože. Po ošetrení pigmentové škvrny najskôr stmavnú, môže sa vytvoriť mierne začervenanie alebo hnedý povlak. Po 8 až 14 dňoch škvrny začínajú blednúť.
 4. CHEMICKÝ PEELING na pigmentové škvrny
  Chemický peeling je vhodný najmä v prípade hyperpigmentácie spôsobenej hormonálnymi zmenami. Princípom tohto ošetrenia je zlúpanie starej vrstvy pokožky pomocou regeneračných roztokov. Po ošetrení jemným povrchovým peelingom je pleť asi hodinu začervenaná. Pri hĺbkovom peelingu ošetrené plochy najprv zhnednú, neskôr sa začnú olupovať.

Bohužiaľ, ešte stále platí, že odstraňovanie pigmentových škvŕn je veľmi náročný a dlhodobý proces. Je potrebné odstrániť najskôr príčinu, potom následok.