Lineal

Blog

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V JESENI PODĽA TYPU PLETI

Vplyvom chladu a zmien sa spomaľujú jej základné funkcie. Mazové žľazy vylučujú menej tuku a spomaľuje sa látková výmena. Následkom toho môže byť pokožka šupinatá, popraskaná či červená. V tomto období až do jari je dôležité venovať pokožke patričnú starostlivosť pri každom type pleti a to hlavne po 30 – tke. 

HYDRATÁCIA ZVONKU AJ ZVNÚTRA! 
V tomto období pozornosť upriamujeme hlavne na hydratáciu. Aby sme si uchovali pružnosť a prirodzenosť pleti treba vsadiť na hutnejšie a mastnejšie ochranné krémy (hlavne pri suchej, normálnej a zmiešanej pleti) poprípade používať nočné krémy aj počas dňa najmä na tvár. Nezabudnite používať séra ako napr.: Vitamín A, ktorý spomaľuje stárnutie, Éčko – výborný antioxidant s maximálnymi hydratačnými účinkami (pre suchšiu a normálnu pleť) a Céčko – má sťahujúce účinky, skvelý antioxidant (vhodný pre mastnú pleť alebo aplikovať na T-zónu pri zmiešanej pleti). Dostatočnú hydratáciu zvnútra jej doprajeme pravidelným pitným režimom (ľahké bylinné čaje a čistá voda). Alternatívou sú šťavy zo sezónneho ovocia alebo zeleniny. Bohaté sú najmä na minerály, vitamíny a stopové prvky, ktoré vyživujú našu pokožku zvnútra.

AKO ZISTIŤ AKÝ TYP POKOŽKY MÁM?
Ak sa chceme o ňu precízne starať potrebujeme v prvom rade vedieť aký typ pokožky máme. Zistiť sa to dá jednoduchým spôsobom: tvár si umyte vodou a toaletným mydlom určeným na pleť (najlepšie olivovým alebo iným prírodným mydlom bez parabénov a minerálnych olejov). Po cca. hodinke si na tvár pritlačte čistý papierový obrúsok. Ak na ňom ostali fľaky v oblasti nosa, čela a brady tak ide o zmiešanú pokožku. Mastné škvrny po celej tvári indikujú mastnú pleť a pokiaľ ostal obrúsok čistý máte buď suchú alebo normálnu pleť. 

  1. NORMÁLNA PLEŤ: je ideál, nakoľko vykazuje rovnomernú pigmentáciu, má jemnú štruktúru a jemné takmer neviditeľné póry. Čo sa týka starostlivosti v mladšom veku si nevyžaduje extra pozornosť a postačia bežné úkony ako ranné a večerné čistenie a výživu v podobe ľahkých krémov. Vo vyššom veku jej nevýhodou je rýchlejšia strata hydratácie a vyšší sklon k tvorbe vrások (nakoľko pleť vo vyššom veku stráca prirodzený kolagén a pleť sa stáva suchšou).
  2. SUCHÁ PLEŤ: pôsobí dokonale, no v dôsledku zníženej schopnosti tvorby kožného mazu rýchlo stráca pružnosť. Typický prejav je pocit sťahovania na tvári, šupinatenie pokožky či vráskavenie. Suchá pleť si vyžaduje najväčšiu starostlivosť v tomto období a to kontinuálne až do jari. Okrem spomenutej kvalitnej rannej a večernej starostlivosti je dôležitý dôkladný výber denného krému s ochranným faktorom a nočného výživného krému. Pri tomto type pokožky sa doporučuje pravidelná profesionálna starostlivosť v salóne. K domácej starostlivosti doplniť aspoň raz týždenne po večernom čistení aplikáciu hydratačnej masky!
  3. ZMIEŠANÁ PLEŤ: Typickým „Téčkom“ sa vyznačuje zmiešaná pleť (mastnejšie plochy na čele, nose a brade) a suchšími partiami v oblasti okolia očí a líc. Dôkladne ju ošetríme aplikovaním vyživného krému na suchšie partie a nanesením krému, ktorý reguluje tvorbu mazu v mastnejšej oblasti pleti. 
  4. MASTNÁ PLEŤ: Tento typ pleti vďaka dobrej pružnosti a prirodzenej vyššej tvorby mazu účinne odoláva nepriazni počasia v tomto období. Ďalším pozitívom tejto pleti je pomalší sklon k tvorbe vrások čo uvítajú hlavne dámy vo vyššom veku. Na opačnej strane jej nevýhodou je vysoký lesk a problémy s akné v mladšom veku, ktoré môžu pretrvávať až do vyššieho veku. Pri tomto type pleti naozaj netreba zabúdať na pravidelné čistenie ráno aj večer. V mladšom veku sa doporučuje pravidelná odborná starostlivosť v salóne a výber správnych prípravkov. Denné a nočné krémy by mali obsahovať rastlinné výťažky, ktoré nenarušia jej prirodzenú ochranu a rovnováhu.